Kredi çekerek cep telefonu alınır mı?

Kredi çekerek cep telefonu alınır mı?

Mart 10, 2016 0 Yazar: admin

Kredi çekerek cep telefonu alınır mı?

Cep telefonu satışlarında kredi kartına taksit imkanının kaldırılması birçok tüketiciyi yeni model akıllı telefon alma konusunda düşündürüyor.

Son zamanlarda dövizin hızla yükselmesine bağlı olarak akıllı telefon fiyatlarında da ciddi artışlar yaşanmaya başladı. Tüketicilerin en çok ilgi gösterdiği akıllı telefon modellerinin çoğu 1000 TL’nin üstünde.

Apple ve Samsung’un en popüler modellerinin 2000 TL’nin üzerinde olması tüketicilerin farklı arayışlara yönelmesine neden oluyor. Tüketiciler, operatörlerden tarifeye ek ödeme ile telefon alabildikleri gibi, düşük miktarlarda ihtiyaç kredisi çekerek de akıllı telefon sahibi olabiliyorlar.

Bu noktada en çok dikkat edilmesi gereken nokta satın alınacak akıllı telefonun vade sonunda tüketicilere maliyeti. Yaklaşık 3000 TL’ye satılan Apple iPhone 6S’in ihtiyaç kredisi çekilerek alınacağını düşünelim.

Tüketici bu telefona sahip olmak için 3000 TL kredi çektiğinde 24 ay için yaklaşık 160 TL,  36 ay için  yaklaşık 115 TL taksit ödeyecek. 12 ay vade ile almak isterse bu oran yaklaşık 290 TL olacak. Çekilmesi düşünen kredinin vadesi uzadıkça geri ödeme miktarı da artacak. 3000 TL’lik telefon 36 aylık vade sonunda ortalama 1200-1300 TL ek maliyet getirebiliyor.

Kredi kartı ile akıllı telefon satın almak, akıllı telefonunu sık değiştirmeyen tüketiciler için cazip olarak görünse de her yıl telefon değiştiren tüketiciler için son derece maliyetli olacak.

GSM operatörlerinin akıllı telefon kampanyalarında da vade süresinin 24-36 ay olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda her iki telefon satın alma yönteminin de nakit satın almalara göre oldukça maliyetli olacağını unutmamak gerekiyor.