İnternet odaklı yatırım yapmak isteyenlere öneriler

İnternet odaklı yatırım yapmak isteyenlere öneriler

Mayıs 4, 2016 0 Yazar: admin

İnternet odaklı yatırım yapmak isteyenlere öneriler

İnternet üzerinden para kazanmak istiyorsanız alternatif kazanç modellerini de düşünmelisiniz. İnternetten para kazanmak ile ilgili yaptığınız araştırmalarda karşınıza en çok çıkan kazanç yöntemleri blog yazmak, makale yazmak, ürün satmak, video yayımlamak, anket doldurarak para kazanmak, online danışmanlık, online ders vermek vb. alanlar olur.

Peki, bu alanlar haricinde nasıl kazanç sağlayabilirsiniz?

Alan adı yatırımcılığı: Dijital emlak olarak tanımlanan alan adı yatırımcılığı ile 25-30 TL’ye satın aldığınız bir alan adından kat kat fazlasını kazanabilirsiniz. Bunun için en çok hangi sektör ile ilgili alan adlarına rağbet olduğunu analiz ve takip etmeniz gerekiyor. Son yıllarda tatil, bilet, emlak, haber, oyun, alışveriş gibi alanlardaki .com ve .net uzantılı domainlere rağbet oldukça fazla. Marka olabilecek isimler türetebilirseniz ya da düşecek güzel domainleri bulabilirseniz alan adı yatırımcılığı ile iyi paralar kazanabilirsiniz. Alan adları satışı yapılan platformlar üzerinde 50-100 bin TL’ye satılan alan adlarının olduğunu unutmayın. Rakam alan adının hitap ettiği sektöre göre değişiklik de gösterebilir.

Web sitesi yatırımcılığı: İnternetten para kazanmak için düşünebileceğiniz bir diğer yatırım alanı da web sitesi satın almak. Geleceği olan, hali hazırda bir geliri olan web sitelerini satın alarak değer katabilirseniz aldığınız fiyattan çok daha fazlasına satabilirsiniz. Bu noktada haber siteleri, hedef kitlesi olan blog siteleri, web girişimleri, e-ticaret siteleri, arkadaşlık siteleri düşünülebilir. Alternatif gelir modelleri (Google Adsense, backlink satışı, üyelik satışı, ürün ve hizmet satışı) olan siteleri almaya dikkat etmelisiniz. Güvenilir satıcılar ile ticaret yaparak satış sırasında karşılaşabileceğiniz riskleri ve dolandırıcılık olaylarını en aza indirmeyi unutmayın. Büyük meblağa satılan gelirli web sitelerini alırken sözleşme yapın, sitelerin geçmişe yönelik kazançlarını, arama motorundaki konumunu vb. kriteleri inceleyin.

Sosyal medya hesabı yatırımcılığı: Takipçi sayısı organik olarak yüksek olan hareketli sosyal medya hesapları (Twitter, Facebook, Instagram, Youtube kanalı ) aynı zamanda iyi bir reklam mecrası olduğu için alınıp satılabilen araçlar arasında yer alıyor. Binlerce takipçiye sahip sosyal medya hesaplarını kendi sitelerinize trafik çekmek, reklam yayımlamak için kullanabileceğiniz gibi daha da değerli hale getirip satabilirsiniz.