Girişimciler nasıl yatırım alabilir?

Girişimciler nasıl yatırım alabilir?

Nisan 13, 2016 0 Yazar: admin

Girişimciler nasıl yatırım alabilir?

İnternet girişimciliğinin yükselişe geçtiği bu zamanda yatırım almak, girişimlerin büyümesi, gelişmesi  ve ayakta durması için en çok ihtiyaç duyulan finansal kaynakların başında geliyor.

Günümüzde birçok girişimcinin projelerini finanse edecek, geliştirecek ve büyütecek durumda bir mali alt yapısı bulunmuyor.

Sınırlı imkanlar ile çıkılan bu yolda büyük şirketlerden ya da girişimcilere inanan yatırımcılardan destek almak girişimlerin büyümesi ve kazanç elde etmesi açısından büyük önem taşıyor.

Peki, projesinin tutacağına, para kazandıracağına inanan ve bu doğrultuda çalışmalarını sürdüren girişimciler nasıl yatırım alabilir?

İş planı hazırlayın: Girişimlerinizi potansiyel yatırımcılara sunmadan önce detaylı bir iş planı hazırlayın. Girişiminiz hakkında yatırımcıyı aydınlatacak ve aynı zamanda etkileyecek öğelere yer verin. Plan dahilinde mali durum ve ne kadar bir desteğe ihtiyacınız olduğunu da mutlaka belirtin.

Uygun yatırımcıyı bulun: Girişiminiz ile ilgilenebilecek, değer katacak nitelikte yatırımcılar ile iletişim kurmaya özen gösterin. Böylece girişiminizin daha da büyümesini sağlayabilirsiniz. Uygun yatırımcı bulmak için interneti aktif kullanın. Girişimlere yatırım yapan kişi ya da kuruluşların listesini çıkarın. Uygun olabileceğini düşündüğünüz kişilere ulaşmak için hazırlıklara başlayın.

Görünür olun: Projeniz için yatırım aradığınızı duyurmaya çalışın. Bu noktada yatırımcı bulmanızı sağlayacak platformlara üye olmanız büyük önem taşıyor.  Ayrıca sosyal medyada yer alın, yakın çevrenize yatırımcı aradığınızdan bahsedin. Yatırımcılar ile ilgili bilgi edinin, onların sosyal medya hesaplarını takip edin.  Randevu talep edin.

Olumlu izlenim bırakın: Randevu talebi aldığınız yatırımcıların sizi uzun uzun dinleyecek vakti olmadığı için projenizi çok kısa sürede en etkileyici şekilde anlatmalınız. Görüşmenize vaktinden önce gidin, bekletmeyin. Görüşmelerde ilk izlenim çok önemlidir. Doğal olun, kararlı görünün, yapabileceğinize inandırın.

Yatırımcının kazanacaklarından bahsedin: Projenize yatırım desteği sunacak olan kişi ya da kuruluşlara kazanımlarından bahsedin. Hisse mi vereceksiniz, ortak mı yapacaksınız, gelirden pay mı vereceksiniz en ince ayrıntısına kadar belirtin. Yatırımcılar geri dönüş süresini ve yatırım yaparak kazanacaklarını bilmek ister.