Gelir belgesiz kredi almak mümkün mü?

Gelir belgesiz kredi almak mümkün mü?

Nisan 13, 2016 0 Yazar: admin

Gelir belgesiz kredi almak mümkün mü?

Bankaların kredi ihtiyacı olan tüketicilerde aradığı en önemli kriterlerden biri de gelir belgesi oluyor. Bankalar, gelirini bilmediği tüketicilere kredi kullandırmama hakkına sahip olduğu için kredi başvurularında gelir belgesi talep edebiliyor.

Rekabetin üst düzeyde yaşandığı bankacılık sektöründe özel ve kamu bankaları kredi yarışı içinde olduğundan dolayı tüketicileri cezbetmek için çeşitli kredi kampanyaları düzenliyor.

Bunlardan biri de gelir belgesiz kredi kullandırmak oluyor. Peki, herhangi bir bankadan gelir belgesi olmadan kredi çekmek mümkün mü?

Bankaların kredi kampanyalarında gelir belgesiz kredi türü sıkça yer alsa da iş başvuru yapıldığında değişiyor. Günümüzde birçok kişinin kredi kartı borcunu ve kredi taksitlerini düzenli olarak ödeyemediğini göz önünde bulundurduğumuzda bankaların gelir belgesiz kredi verme olayının bir pazarlama tekniği olduğunu söyleyebiliriz.

Ödeme gücü olmayan, gelir belgesi sunamayan tüketicilere hiçbir bankanın kredi kullandırmayacağı bilinen bir gerçek. Kredi çekmek için herhangi bir banka şubesine gittiğinizde son 6 aylık sigorta priminizin düzenli olarak ödenmiş olması da gerekiyor.

Gelir belgesiz kredi kullanmada öncelikle tüketicilerin geçmiş dönemlerdeki finansal hareketlerinin olması, hiçbir borcu olmaması, kredi notunun yüksek olması, üzerine kayıtlı gayrimenkul ya da vadeli mevduat hesabının olması gibi kriterler önemli rol oynuyor.

Bankalar size gelir belgesiz beyan etmeden kredi kullandıracak ancak borcunuzu ödeyemediğiniz takdirde üzerinize kayıtlı olan taşınmazları ya da mevduat hesabınızdaki para ile kredi borçlarınızı ödemenizi talep edecek. Bu noktada bankalar da borçların ödenmeme durumunu göz önünde bulundurarak sizden teminat istiyor.

Gelir belgesiz kredi veren bankalar kredi ihtiyacı olan tüketicilerin en çok sorguladığı konuların başında olsa da gelir belgesi ibraz etmeden kredi kullanmak imkansız.