Faizsiz kredi veren banka var mı?

Faizsiz kredi veren banka var mı?

Nisan 13, 2016 0 Yazar: admin

Faizsiz kredi veren banka var mı?

Kredi ihtiyacı olan tüketicilerin en çok araştırdığı konulardan biri de faizsiz kredi veren bankaların olup olmadığı konusu.

Faiz, bankaların en önemli gelir kalemini oluşturduğu için faizsiz kredi veren banka maalesef yok.

Faizsiz kredi imkanı ancak KOSGEB desteklerinde ya da bazı devlet bankalarının kaybolmaya yüz tutmuş meslek gruplarında faaliyet gösteren esnafa özel kampanyaları doğrultusunda kullanılabiliyor.

Bazı bankalar kendi tercihleri doğrultusunda düşük vadelerde faizsiz kredi kullandırma yetkisine sahip olsa da kullandıracağı kredinin yanında dosya masrafı ya da başka bir ürünü (örneğin kredi kartı) pazarlamaya çalışıyor. Bu da faizsiz olarak sunulan kredilerin faizsiz kredilerle aynı hesaba gelmesine neden olabiliyor.

Faizsiz kredi arayışında olan tüketicilerin bu beklentiden uzaklaşarak düşük faizli kredi kampanyalarını takip etmeleri daha iyi olacak. Kredi notu yüksek olan tüketicilerin düşük faizli kredi kullanmaları daha kolay olabiliyor.

Ödemelerinizi düzenli yapıyorsanız bankaların gözünde güvenli tüketici olduğunuz için kredi notunuz yüksek olacaktır. Bu da kredi ihtiyaçlarınızı en uygun faiz oranları ile karşılamanız açısından önemli bir nokta.

Hükümetin önümüzdeki süreçte emeklilere faizsiz, geri ödemesi kolay kredi imkanı sunması beklentiler arasında yer alıyor. Faizsiz kredilerin ihtiyaç sahiplerine kamu bankaları aracılığı ile verilmesi planlanıyor.

Verilecek faizsiz kredi tutarının emekli maaşlarının 10 katına kadar olması ve 1 yıl hiç geri ödeme yapılmadan uzun vadede ödenebilir olması gibi  ayrıntıların önümüzdeki dönemde netleşmesi bekleniyor.