Bankaya gitmeden kredi başvurusu yaparken iyi düşünün

Bankaya gitmeden kredi başvurusu yaparken iyi düşünün

Nisan 13, 2016 0 Yazar: admin

Bankaya gitmeden kredi başvurusu yaparken iyi düşünün

Bankaların kredi ihtiyacı olan tüketicilerde en çok dikkate aldığı kriterlerden biri olan kredi notunun düşük ya da yüksek olması kişilerin kredi kullanıp kullanamayacağını belirlemede önemli rol oynuyor.

Kredi kartı borcunun geç ödenmesi, eksik ödenmesi ya da uzun zamandır ödenememesi kredi almak isteyen tüketicileri zor durumda bırakabiliyor. Bunun yanı sıra daha önce kullanılan kredilerin taksitlerinin zamanında ödenip ödenmediği, kişilerin geçmişteki finansal hareketleri kredi başvurularının olumsuz sonuçlanmasına neden oluyor.

Bu durumlar mevcut kredi notunun düşmesine neden olduğu gibi kişilerin gelecekteki kredi talepleri için de önemli riskler taşıyor.

Son zamanlarda bankaların cepten kredi başvurusu, SMS ile kredi başvurusu ya da internet bankacılığı kullanarak yapılan kredi başvurularının sonuçlarını da dikkate alıp tüketicileri bu doğrultuda bir değerlendirmeye koyduğu bir gerçek.

Online kanallar üzerinden herhangi bir kredi başvurusu yaptığınızda bu başvurunuz olumsuz sonuçlanmışsa bu mevcut kredi notunuzu da etkiliyor.

Banka şubelerine gittiğinizde size “Yakın zamanda çok sık kredi başvurusunda bulunmuşsunuz. Bunun sonucunda kredi notunuz düşmüş” cevabı almanız kaçınılmaz oluyor.

Bu tür sorunlar ile karşılaşmamak için kredi ihtiyacınız öncesi iyice düşünmenizde fayda var.  Kredi ihtiyacınız için banka şubesindeki yetkililere danışmanız önemli bir husus. Günümüzde bankalar kredi kullandırma konusunda ince eleyip sık dokumaya başladı. Borcunuz varsa, ödemelerinizi düzensiz yapıyorsanız ya da hiç yapamıyorsanız borçlarınızı kapatmanız için kredi almanız çok zor. Kredi için gittiğiniz bankaya “Tüm borçlarımı tek bir yere toplamak istiyorum, bankanıza borçlanacağım” demeniz de artık fayda etmiyor.

Bankalar genelde aldığınız maaşı tutarın % 40-45’ini taksit olacak ödeyebileceğinizi dikkate alarak kredi kullandırıyor.  Örneğin 1300 TL asgari ücretle çalışan biriyseniz 20-30 bin TL kredi talebinizde ret cevabı almanız kaçınılmaz olacaktır. Maaşınıza göre bankanın size vereceği maksimum miktar 10-15 bin TL olacaktır.

Aylık ödeyebileceğiniz tutarı belirleyin ve kredi başvurusu yaparken zor durumda kalmayın. Böylece hem kredi alma şansınız olur hem de ödeme dengeniz sarsılmaz.