Girişimcileri başarısızlığa sürükleyen hatalar

Girişimcileri başarısızlığa sürükleyen hatalar

Mart 25, 2016 0 Yazar: admin

Girişimcileri başarısızlığa sürükleyen hatalar

Gençlerin birçoğu son yıllarda kendi işini kurarak para kazanmak için girişimciliğe daha fazla yönelmeye başladı. İnternetin girişimcilik açısından büyük fırsatlar sunması, irili ufaklı birçok online iş modeli ile karşılaşmamızı sağladı.

Online girişimler arasında uzun ömürlü olup hala kazanç getiren modeller olsa da birçok girişim bazı hatalar nedeniyle daha ilk yılını tamamlayamadan battı.

Peki, girişimciler en çok nerede hata yapıyor? Girişimler neden hüsranla sonuçlanıyor?

Kar odaklı düşünceler: Girişimciliğe adım atan gençlerin en çok yaptı hatalardan biri de değer oluşturmadan çok kar odaklı düşüncelerin öne çıkması. Bir girişim önce değere odaklanmalı ki yaygınlaşsın, kullanımı artsın ve girişimcisine para kazandırsın.

Fikirlere kesin tutar gözüyle bakmak: Girişimcilerin iş fikirleri muhteşem gibi görünse de bu o fikrin projelendirildiğinde kesin tutacağı anlamına hiçbir zaman gelmiyor. İyi bir iş planı ve ekip çalışması olmadığı takdirde girişimin tutma ihtimali zor.

Plansız çalışmak: Girişimlerin başarılı olması açısından bir plan dahilinde hareket edilmesi çok önemli. İş planına sadık kalmadan ilerlemek girişimin amacına ulaşarak bir değer oluşturmasını engelliyor. Bu yüzden fikir aşamasından girişimin kullanım sunulma aşamasına kadar olan her süreç en ince ayrıntısına kadar planlanmalı.

Ekip kurmamak: Girişimlerin tutmasında ekip çalışması ile yola koyulmak çok önemli. Bu noktada ekip üyelerinin alanında uzman, fikre sadık ve gelişime açık olması büyük önem taşıyor. Ekipsiz hiçbir girişim büyümez ve gelişemez.

Çabuk vazgeçmek: Girişimcilerin birçoğu büyük hayallere kapılarak bu yola koyuluyor. Bir süre geçtikten sonra “Bu iş tutmayacak galiba, istediğim gibi gitmiyor” diyerek pes ediyor. Girişimcilerin kendilerine, fikirlerine inanmaları gerekiyor. Bu yüzden de en başından kararlı bir şekilde çalışmaya özen gösterilmeli.

Tanıtımı önemsememek: Girişimcilerin birçoğu projelerini tamamladıktan sonra hiçbir tanıtım ya da reklam çalışması yapmadan işin yürüyeceğini düşünüyor. Yeni bir girişimin rekabetçi piyasada tutunabilmesi için reklam ve tanıtım şart. Reklam ve tanıtıma ihtiyacı yok diye düşünülen şirketler bile her yıl bütçelerinin önemli bir kısmını reklama harcıyor.