Kabin memuru olmak isteyenlerin bilmesi gerekenler

Kabin memuru olmak isteyenlerin bilmesi gerekenler

Mart 15, 2016 0 Yazar: admin

Kabin memuru olmak isteyenlerin bilmesi gerekenler

Kariyer yapmak isteyen bayanların son yıllarda en çok ilgi gösterdiği mesleklerin başında gelen kabin memurluğu maaş, prim ve çalışma şartları ile dikkat çekiyor.

En çok kabin memuru alımı yapan havayolu kuruluşu olan Türk Hava Yolları, son yıllarda artan sefer sayısı ve uçak filosu nedeniyle daha fazla kabin memuruna ihtiyaç duyuyor.

Kabin memurluğu için iletişim becerisi yüksek, ekip çalışmasına uyum gösterebilen, dinamik ve güler yüzlü bayan personelleri tercih eden Türk Hava Yolları, her yıl binlerce yeni kabin memuru alımı yapıyor.

Peki, kabin memuru olmak isteyenlerde aranan temel özellikler neler?

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak, 30 yaşını geçmemek, en az lise mezunu olmak, iyi derecede İngilizce bilmek, adli sicil kaydına sahip olmamak, 160-180 cm aralığında boya sahip olmak,  boy ve kilonun orantılı olması, sağlık durumu açısından uçuşa elverişli olmak, kabin memuru üniforması giyildiği zaman, vücudunun görünecek yerlerinde dövme, piercing, yara izi olmaması, daha önce varsa çalıştığı  havayolu şirketlerinden disiplinsizlik ya da sağlık sorunlarından dolayı ayrılmamış olmak.

Bu özellikleri taşıyan adaylar başvurularını THY’nin resmi internet sitesi üzerinden gerçekleştirebiliyor. Adayların boy ve kilo ölçümleri başvuru sırasında THY tarafından yapılıyor. Hem yabancı dil hem de psikoteknik sınavına tabi tutulan adaylar sınavları başarı ile geçerse kabin memuru olmaya hak kazanıyor.

İşe yeni başlayan kabin memurlarına 2 ay boyunca uygulamalı eğitim verilerek mesleğinde donanımlı olması sağlanıyor. Boy ölçümü, mülakat  aşamasında elenen ya da iş sözleşmesi feshi gibi nedenlerle Türk Hava Yolları ile ilişiği kesilenlerin yaptığı başvurular kabul edilmiyor.

THY’deki kabin memurlarının 113 ülke ile 290 şehirde keyifli bir iş ortamında çalışma şansı yakalıyor. Kabin memuru maaşları yeni kabin memuru olan kişiler için aylık 4 bin lira brüt ücret olarak uygulanıyor. Bu ücret, ikramiyeler ile birlikte 5 bin liraya yaklaşıyor. Personelin çalışma süresine bağlı olarak alınan maaşta artış da oluyor.