Serbest zamanlı ve evden çalışma ilgi görüyor

Serbest zamanlı ve evden çalışma ilgi görüyor

Mart 10, 2016 0 Yazar: admin

Serbest zamanlı ve evden çalışma ilgi görüyor

İnternet tabanlı işlerin yaygınlaşması ile birlikte en popüler çalışma modellerinden biri olan freelance ve home ofis çalışmak gençlerin ilk tercihleri arasında yer alıyor.

Home ofis ve serbest zamanlı çalışma her meslek grubu için geçerli olmasa da özellikle online iş modellerinde sıkça tercih ediliyor.

Kimler home ofis ya da serbest zamanlı çalışabilir?

Evden çalışmanın ya da serbest zamanlı çalışmanın en uygun olduğu meslek grupları şunlar: Yazılım uzmanları, gazeteciler, yazarlar, grafikerler, e-ticaret danışmanları, web tasarımcılar, online danışmanlık hizmeti verenler, editörler, blog yazarları, fotoğrafçılar. Bu meslek grupları işlerini sürdürebilmek için sabit bir yere ihtiyaç duymayabiliyor. Bir bilgisayar, akıllı telefon ve internet bağlantısı sayesinde her yer ofis olarak kullanılabiliyor.

Evden çalışmada disiplini sağlamak her zaman kolay olmasa da son yıllarda birçok kişi modele yönelmeye başladı. Trafikte geçirilen sürenin artması, sürekli bir mekana bağlı kalarak yapılan çalışmaların stresi artırması ve verimi düşürmesi kişileri serbest çalışma modellerine iten önemli faktörler.

Evden çalışmak isteyenler evlerinin bir odasını ofis şeklinde düzenleyerek işlerini buradan yürütebilir. Bunun yanı sıra son yıllarda ofis paylaşımları da rağbet görüyor. Farklı meslek gruplarına mensup kişiler aynı ofis ortamında çalışabiliyor. Günümüzde popüler kahve dükkanlarında da laptobu ile çalışanları görmek mümkün oluyor.

Mevcut çalışma ortamınızdan memnun değilseniz, siz de serbest zamanlı çalışmayı ya da evden çalışmayı düşünebilirsiniz. Böylece kendinize ve sevdiklerinize daha fazla vakit ayırarak işlerinizi de aksamadan yapabilirsiniz.