Özel güvenlik görevlisi ihtiyacı artıyor

Özel güvenlik görevlisi ihtiyacı artıyor

Mart 10, 2016 0 Yazar: admin

Özel güvenlik görevlisi ihtiyacı artıyor

Son yıllarda iş dünyasında en çok talep gören hizmet alanları arasında yer alan özel güvenlik sektörü, özel güvenlik görevlisi ihtiyacı olan kurum ve kuruluşların talebine cevap vermek için binlerce özel güvenlikçiyi sektöre hazırlıyor.

Kişilerin ya da çeşitli kurum ve kuruluşların can ve mal güvenliğini sağlamada önemli bir rol özel güvenlik hizmetleri İçişleri Bakanlığı’nca faaliyet izin belgesi verilmiş özel eğitim kurumları tarafından verilen eğitimlere katılan ve başarılı olan kişiler tarafından veriliyor.

Özel güvenlik eğitimi veren kurumlarda yer alan pratik ve teorik eğitimlerde olay yeri koruma, kişi koruma, kalabalık yönetimi, temel ilk yardım eğitimi, silahlı eğitim gibi dersler ve patlayıcı maddeler ile uyuşturucu madde bilgileri veriliyor.

Özel güvenlik kursları tarafından verilen eğitimleri başarı ile tamamlayanlar özel güvenlik sınavına girmeye hak kazanıyor. Özel güvenlik sınavını kazanan adaylar özel güvenlik kimlik kartı alarak özel güvenlik görevlisi olarak çalışabiliyor.

Özel güvenlik kimlik kartı il emniyet müdürlüklerine bağlı özel güvenlik şube müdürlüklerince veriliyor. Kursun başarı ile tamamlandığına dair sertifika da özel güvenlik eğitimi veren kurumdan alınıyor. Özel güvenlik kimlik kartlarında kişilerin silahlı ya da silahsız görev yapabileceği yazıyor.

Özel güvenlik görevlisi olarak çalışanlar 1500-2000 TL aralığında maaş alabiliyor. Bu rakam bazı sektörlerde daha üste de çıkabiliyor.