Kredi notunuzu nasıl yükseltebilirsiniz?

Kredi notunuzu nasıl yükseltebilirsiniz?

Mart 10, 2016 0 Yazar: admin

Kredi notunuzu nasıl yükseltebilirsiniz?

Kredi notu, bankalar ile ilişkilerinizde büyük önem taşıyor. Çeşitli nedenlerden dolayı kredi kartı borcu ödemelerinizi, kredi taksidi ödemelerinizi geciktirirseniz mevcut finansal durumunuz bankalar nezdinde olumsuz değerlendirilebilir.

İlerleyen zamanda kredi ihtiyacınız olduğu takdirde herhangi bir bankaya müracaatınızda ilk bakılacak şey kredi notunuz olacak.

Günümüzde bankalar tüketicilere kredi verirken finansal geçmişe büyük önem veriyor. Borçlarınızı düzenli ödeyen bir tüketiciyseniz bankaların gözünde itibarlı müşteri grubunda yer alıyorsunuz.

İhtiyacınız olacak kredi için kredi notunuzu düşürecek şeylerden uzak durmanızda fayda var. Kredi notunuzu yükseltmeniz için şu adımları uygulayabilirsiniz:

Borçlarınızı düzenli ödeyin: Mevcut borçlarınızı zamanında ödemeniz bankalar ile ilişkilerinizin iyi olması için en önemli şey. Kredi kartınızın ekstresinin son ödeme tarihini geçirmeyin. Asgari ödeme tutarından eksik yatırmayın. Kredi kartı borcunuzun tamamını tek seferde kapatmaya çalışın. Kredi kartı borcu ödemelerinizde sorun yaşıyorsanız kredi notunuzun inişli çıkışlı olması kaçınılmaz olacak.

Mevduat hesabı açın: Kenarda birikmiş bir miktar paranız da olsa mevduat hesabı açarak bankaların güvenini kazanın. Burada önemli olan hesap hareketlerinizin güncel ve aktif olması. Bankalar, hesaplarında hareketlilik olan tüketicileri önemsiyor. Açacağınız bu hesaba düşük miktarlarda da olsa para yatırın, EFT yapın, havale yapın. Hesabınızdan zaman zaman nakit para çekin.

Yeni kredi kartı alın: Kredi kartı kullanıyorsanız borçlarınızın tamamını ödedikten sonra farklı bir bankadan yeni bir kredi kartı talebinde bulunun. Eski kredi kartınıza göre limiti düşük olsa da düzenli harcama ve ödeme yaptıktan sonra limitiniz yükseltilecek. Düzenli ödeme yapan tüketicilerin limitleri kendileri talep etmese de bankalar tarafından yükseltiliyor. Bankalar ödeme geçmişinizi sürekli takip ediyor.

Düşük miktarda ve vadede kredi çekin: Kredi notunuzu yükseltmenizde daha önce kredi geçmişinizin olması önemli bir faktör. Düşük miktarda ve kısa vadede kredi çekin. Bu kredinin birkaç taksidini ödeyin ve bir süre sonra çektiğiniz kredinin tamamını kapatın. Bu işlem, sizin borcuna sadık ve güvenilir bir tüketici olduğunuzun en somut örneği olacak.