Kredi kartı mağduru olmamanız için öneriler

Kredi kartı mağduru olmamanız için öneriler

Mart 10, 2016 0 Yazar: admin

Kredi kartı mağduru olmamanız için öneriler

Hızlı yaşam ve alışveriş tarzını benimseyen vatandaşların, indirimli alışverişin büyüsüne kapılarak ihtiyacı olmayan ürünleri satın alması kredi kartı ekstrelerinin şişmesine neden oluyor.

Tüketicilerin sırf “ucuz, indirimli, kampanyalı” diyerek satın aldığı birçok ürün hem kredi kartından yapılan harcamaları artırıyor hem de kullanılmadığı takdirde pahalıya gelmiş oluyor.

Binlerce tüketicinin ihtiyaç dışı kredi kartı harcamalarından dolayı kredi kartı borcunu ödeyemediği için yasal takibe girdiği bilinen bir gerçek.

Bu noktada kredi kartlarının doğru kullanılması ödeme güçlüğü çekilmesini engellemek açısından büyük önem taşıyor.

Kredi kartı kullanımına bağlı sorun yaşamak istemiyorsanız bu uyarıları dikkate alın;

Kredi kartınız ile yaptığınız harcamaların toplam gelirinizi aşmamasına dikkat edin.

Çok sayıda kredi kartı kullanmayın. Fazla kredi kartı kullanmak borç takibi yapmanızı zorlaştıracağı için ekonomik yapınızı alt üst edebilir.

Kredi kartı borcunuzu kapatmak için kullanıdğınız diğer kredi kartlarından nakit avans çekmeyin. Nakit avans çekme faizlerinin yüksek olması ödeme dengenizi ciddi anlamda sarsabilir.

Kredi notunuzun düşmemesi için kredi kartı borcunuzun asgari ödemesini zamanında yapın.

Kredi kartı ile harcama yaparken kredi kartı borcunuzun asgari ödeme oranlarını göz önünde bulundurun. İlk defa kredi kartı aldıysanız bu oranın 1 yıl boyunca borcunuzun %40’ı olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Kredi kartı borcunuz fazlaysa ve ödemede güçlük çekiyorsanız bankanızla görüşerek borcunuzun ödeyebileceğiniz tutarlarda yapılandırılmasını talep edin.

Kredi kartınızı kısa vadeli ihtiyaçlarınızı karşılamak için kullanın. Uzun vadeli ürün ya da hizmet alacaksınız düşük faizli ihtiyaç kredisi kullanmanız sizin için daha iyi olacaktır.

Kredi kartınızdan harcama yaparken daha önce yaptığınız taksitli alışverişlerin de ekstreniz içinde olacağını aklınızdan çıkarmayın.

Kredi kartınız ile ilgili son gelişmeleri düzenli olarak takip edin.